Moja lista blogów

  • Co kraj to obyczaj - *23 kwietnia przeprowadziłam lekcję w liceum w Wyrzysku na temat Maroka. * *Pomysł na lekcję był spontaniczny.* *Lekcja miała przekazać informacje o Marok...
    7 lat temu

wtorek, 3 stycznia 2012

Maroko ma oficjalnie nowy rząd

3 stycznia nowy rząd Maroka został wyznaczony przez króla Mahomeda VI. Wygrana partia PJD otrzymała 12 ministerstw na 30 obsadzonych, ale bez tek ministrów spraw wewnetrznych i obrony. Przypadły jej natomiat m.in sprawy zagraniczne i ministerstwo sprawiedliwości.
PJD (107 posłów) i konserwatyści z Istiqual (60) tworzą koalicję z Ruchem Ludowym- Mouvement Populaire: MP (32) i Partią Rozwoju i Socjalizmu- Parti du Progres et du socialisme: PPS (18 ).
PJD to partia islamistyczna, która jeszce nie rządziła w Maroko. Premier Abdelillah Benkirane zadeklarował agencji francuskiej AFP : "Nasz rząd będzie respektował wszystkie zobowiazania, które podpisało Maroko, szczególnie na arenie międzynarodowej. My zrobimy również wszystko, aby polepszyć warunki życia naszych mieszkańców."
W nowym rzadzie znalazła się tylko jedna kobieta. Jest to Bassima Hakkaoui (PJD) jako minister do spraw społecznych: solidarności, kobiet, rodziny i rozwoju społecznego.
6 ministerstw przypadło dotychczas rządzacej parti Istiqual. 
Według obserwatorów walka z bezrobociem i polepszenie życia mieszkańców Maroka będzie ważnym zadaniem tego rządu.

Nowa konstytucja zaaprobowana przez Marokańczyków w referendum w lipcu 2011 roku wzmocniła pozycję premiera rządu. Jest on desygnowany spośród partii, która uzyskała najwięcej głosów w wyborach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy