Moja lista blogów

  • Co kraj to obyczaj - *23 kwietnia przeprowadziłam lekcję w liceum w Wyrzysku na temat Maroka. * *Pomysł na lekcję był spontaniczny.* *Lekcja miała przekazać informacje o Marok...
    7 lat temu

czwartek, 17 listopada 2011

Tunezja: wyniki wyborów

W Tunezji ogłoszono oficjalne wyniki wyborów do Zgromadzenia Narodowego, które zajmnie się utworzeniem nowej Konstytucji . Najwięcej mandatów zyskał ruch islamistyczny Ennahdha zdobywając 89 na 217 miejsc dowodzony przez szejka Racheda Ghannouchi.
Na drugim miejscu uplasował się CPR na czele z obrońcą praw człowieka Moncefem Marzouki z 29 miejscami. Pan Marozuki jest z wykształcenia lekarzem i  uzyskał mandat zwycięskich partii na tymczasowy urząd prezydenta Tunezji.
Trzecią siłą została ku zaskoczeniu wielu  Al Aridha Chaâbia z 26 miejscami. Partia ta została założona przez biznesmena i właściciela stacji telewizyjnej Hachémi Hamdi.  Za tymi trzema uplasowały się partie z lewej strony sceny politycznej określane za demokratów :  Ettakatol, PDP i  Pôle moderniste.
Frekwencja wyborcza wyniosła 54%. Z 7,5 miliona uprawnionych obywateli do urn poszły 4.
Były to pierwsze wolne wybory w Tunezji, zagraniczni obserwatorzy dobrze ocenili organizację wyborów mimo kilku incydentów. 22 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego parlamentu.

Źródło:http://fr-ca.actualites.yahoo.com/tunisie-les-résultats-définitifs-des-élections-confirment-la-152427885.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy